Při svém brouzdání internetem jsem narazil na tuto zajímavou upoutávku na dokument o jednom „skútristovi“ z Turecka. Tenhle chlapík se jmenuje Osman Gursoy a se svou Vespou najel celkem více než 200 000 km! To už je slušná porce. Podle svého vyprávění projel nejen celou Evropu a to několikrát, ale také dokola celé USA. Dnes je mu už více než osmdesát, ale myslím, že je mu co závidět!
Jeho strojem je Vespa Sprint o obsahu 150ccm a výkonu 6 koní z roku 1969. Ve svém vyprávění říká, že zatím na ní jel devatenáctkrát mezi Anglií a Tureckem. Klobouk dolů! Dále projel napříč všemi evropskými zeměmi s vyjímkou Finska a Albánie. V roce 1978 naložil svůj skútr do letadla a odletěl do USA. Na stejném skútru projel celou severní Ameriku. Osman spočítal že spotřeboval osm tun paliva a 350kg oleje. V sedle Vespy strávil více než 3 000 hodin. Říká, že na své dobrodružství dnes už jen příležitostně vzpomíná, ale myslím, že je na co vzpomínat!
V druhém videu – druhém „traileru“ vzpomíná na svou sedmnáctou nebo osmnáctou cestu mezi Anglií a Tureckem, kdy ho napadlo, že zajede do továrny Vespa a to podél jadranského pobřeží. Když dojel do továrny, před budovou stál muž s pistolí za pasem. Ten muž se ho zeptal zda je pan Osman. Ano, odpověděl. Muž pokynul rukou a řekl mu, ať jde dále. V továrně prošel s konstruktérem a předákem celý provoz. Během návštěvy k němu přišel muž, který se ho zeptal, zda jede z Londýna. Ano, odpověděl. A muž se ho dále zeptal, proč přijel do továrny a dodal že je manažerem pro prodej v evropských zemích. Nakonec muž řekl, že Osman je tím, koho hledal. Osman mu ukázal svůj skútr a řekl, že jej vyrobili v roce 1968 a zda jej mohou zkontrolovat. Muž se podíval nejprve na tachometr a byl udiven, že je na něm najeto více než 90 000 km. Proboha to jste najel sám? Ano jen já, odvětil Osman. Už je opotřebovaný, potřebujete nový, řekl muž. Muž sáhl do náprsní kapsy a vyndal navštívenku. Tu navštívenku ještě někde mám, říká Osman. Muž řekl: až se vrátíte zase do londýna, dejte tuhle navštívenku místnímu dealerovi Vespy. Dá vám nový skútr. Udělal jsem, co mi říkal a zakrátko se před mými dveřmi objevila velká krabice. Bylo na ní napsáno moje jméno, adresa a další náležitosti . . .

 

Trailer číslo 1.

Ordu, Texas – Trailer from Ride Must Go On on Vimeo.

Trailer číslo 2.

Ordu, Texas – 2nd Trailer from Ride Must Go On on Vimeo.

 

Krásný příběh, který dokazuje že jízda na skútrech je nádherná a stojí za to podnikat nové a nové cesty za poznáním . . .!

Zbývá jen dodat, že dokument ještě nebyl natočen. Autoři se jej snažili profinancovat pomocí crowdfundingu. Pokud by jste měl někdo chuť zkusit produkci, podrobnosti jsou zde: https://www.indiegogo.com/projects/ordu-texas#/

http://www.skutristi.cz/wp-content/uploads/2016/10/Ordu.jpghttp://www.skutristi.cz/wp-content/uploads/2016/10/Ordu-150x150.jpgTomáš LongauerZajímavostiPři svém brouzdání internetem jsem narazil na tuto zajímavou upoutávku na dokument o jednom „skútristovi“ z Turecka. Tenhle chlapík se jmenuje Osman Gursoy a se svou Vespou najel celkem více než 200 000 km! To už je slušná porce. Podle svého vyprávění projel nejen celou Evropu a to několikrát,...Společenství motorkářů s variátory